OKUL SERVİSLERİ UYDUDAN TAKİP EDİLECEK…

 

 OKUL SERVİSLERİ UYDUDAN TAKİP EDİLECEK…

İl Trafik Komisyonu tarafından öğrencileri taşıyan servis şoförlerine yönetmelikte yapılan değişiklikler hakkında bilgi verildi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı da servis şoförlerinden beklenenler trafik komisyonu tarafından anlatıldı. Toplantıya Şoförler ve Otomobilciler Dernek Başkanı Şaban Yalman, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mesut Önal, Belediye Başkan Danışmanı Erdoğan Yuvacı, İl Millî Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü ile çok sayı da servis şoförü katıldı.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Önal, okul servislerine yönelik yapılan denetimler ve bu denetimler sonucunda elde edilen verileri aktararak, servis şoförlerinin okul çevrelerinde şüpheli şahıslarla karşılaşmaları durumunda 155’i aramalarını istedi.

ŞOFÖRLER EĞİTİME TABİ TUTULACAK...
Belediye Başkan Danışmanı Yuvacı da “Komisyonumuzca 2017-2018 yılında bütün servis araçlarına kamera takılacak, bütün servis araçlarına uydu takip aracı takılacak, oluşturulacak merkezle belediye veya emniyet bünyesinde araçlar takip edilecek, herhangi bir şikâyet konusunda bu araçları denetleyebileceğiz. Sertifikası olmayan hiç kimse servis kullanamayacak. Halk Eğitim Merkezi ile birlikte işlenecek derslerle alakalı hafta sonları bir eğitim programı yaparak sertifika vereceğiz. Sertifikasız arkadaşlarımız önümüzdeki yıldan itibaren servis kullanamayacak. Biz belediye olarak sizlere güzergâh belgesi veriyoruz. Bu konuda sabıka sicil kaydı istiyoruz. Geçtiğimiz yıl için yaptığımız GBT sorgulamasında bazı arkadaşlarımızın servis kullanmaya uygun olmadığını gördük. Bundan sonraki süreçte de bu uygulama devam edecek.” dedi. 

Okul önlerinde bekleme yok

Taşıtlara uygunluk belgesi, Belediye Başkanlıklarına verildi diyen Yuvacı, “Bu konuda makina mühendislerinden oluşan bir birim kuracağız ve belediye olarak belediye verecek. Öte yandan özellikle Mehmetpaşa ve Bezirci Bölgesi’nde okulların yoğun olması sebebiyle İl Trafik Komisyonu tarafından Bezirci Bölgesi’ndeki Pazartesi Pazarı toplama merkezi olacak. Servisini yapan okul önünde beklemeden Pazartesi Pazarı’nda toplanacak yine Mehmetpaşa için de Cumartesi Pazarı toplama merkezi olacak. Toplanma bölgesi yerine okul önünde bulunan araçlara da gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. Bu konularla ilgili denetimler biraz daha sıklaşacaktır.” ifadesini kullandı.

Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, “Şoförlerin yapmış olduğu iş, çok önemli… Geleceğimizi emanet ediyoruz, zaman zaman ceza yazılıyor ama ben kimsenin kasıtlı olarak ceza yemek için çaba sarf ettiğini düşünmüyorum. Bu toplantıya katılımınız için teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından şoförler merak ettikleri konuları İl Trafik Komisyonu’na yöneltti.   

 

Oluşturma Tarihi :17 Şubat, 2017

Okunma Sayısı : 1477