“YARATICI ŞEHİR AĞINA” MÜZİK DALINDA BAŞVURU YAPTIK…


Sivas Belediyesi Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ile ortak bir çalışmaya imza atarak şehrimizin tanıtımı ve dünya kültür mirası içinde yer alması amacıyla UNESCO’nun ‘Yaratıcı Şehir Ağı’na başvuru yaptı.

Tarihi ve Kültürel değerleriyle ön plana çıkan ilimizde yaratıcı şehir ağına Müzik dalında başvuru yaptı. Tarihten bugüne sazın ve sözün şehri olan Pir Sultan Abdal, Âşık Ruhsati, Âşık Veysel, Sefil Selimi, Zaralı Halil, Ali İzzet Özkan, Muzaffer Sarısözen, Alevi Bektaşileri, halaylarımız, saz yapım ustalarımız gibi dünya müziğine marka olmuş isimleri bağrından çıkaran ve emek ustalarının şehri olan Sivas’ımız Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve Oran Kalkınma Ajansı UNESCO’ya 15 Mayıs’ta başvuru yaptı.

2004 yılında başlatılan yaratıcı şehir ağı çeşitli bölgelerden şehirler tarihi ve kültürel geçmişleri ve çeşitli kültür aktörlerini bir arada bulunduran dinamik yapılarıyla yaratıcılığın yeni boyutlarını üretmeyi hedefliyor. Program yerelde yürütülen kültürel endüstrilerin yaratıcı, ekonomik, sosyal potansiyelini geliştirmeyi amaçlamakta ve bu sebeple UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini desteklemektedir.

‘Yaratıcı Şehirler Ağı’nda 54 ülkeden 116 üye bulunurken ülkemizden sadece gastronomi dalında Gaziantep yer almaktadır.

1 Haziranda sonuçlanacak ön başvuru kabul edildiği takdirde Paris’te yapılacak seçmelere katılacak olan Sivas burada da başarı sağlarsa UNESCO Kültür Mirası arasında yerini alacak. Ülkemizde bu alanda tek ‘Yaratıcı Şehir Ağı’nda ise 2. şehir olacak.

Oluşturma Tarihi :18 Mayıs, 2017

Okunma Sayısı : 495