BELEDİYE'DEN ATIK GİYSİ KUMBARALARI…

Sivas Belediyesi'nden yeni bir hizmet daha... Belediye bünyesindeki Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından şehrin farklı noktalarına atık giysi ve ayakkabı kumbaraları yerleştirildi.Kumbaralarda toplanan tekstil atıkları, geri dönüşüm sürecine dâhil edilerek ısı yalıtım malzemelerinin yapımında kullanılacak. Böylece atıkların doğa zarar vermesinin önüne geçilecek. Elde edilen gelir de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek.


Sivas Belediyesi ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. Şehirde ilk etapta 50 farklı noktaya yerleştirilen kumbaralara, vatandaşlar evlerinde kullanmadıkları, eskimiş tekstil eşyaları ve ayakkabılarını atabiliyor.
Burada biriken malzemeler yetkili firma tarafından iki günde bir toplanarak ayırt ediliyor. Ardından geri dönüşüm fabrikasına gönderilen atıklar, ısı yalıtım malzemeleri başta olmak üzere farklı ürünlerin yapımında kullanılıyor. Bu süreçte firma tarafından Belediye'ye yıllık 50 bin TL ödeniyor. Elde edilen bu gelir ise Gıda Bankası aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım olarak yansıyor.
Projenin bir diğer kazanımı ise büyük yer kaplayan tekstil atıkların çöp depolama alanına götürülmeden bertaraf edilmesi... Depolama sahasının kapasitesi giysi atıklarıyla kısa sürede dolmadığı gibi, elektrik enerjisi elde edilen metan gazının da daha çabuk açığa çıkması sağlanıyor.


Kullanışmış giysi ve ayakkabı kumbaraları henüz yeni olmasına rağmen vatandaşlar tarafından takdir topluyor.

Oluşturma Tarihi :01 Ekim, 2018

Okunma Sayısı : 1536