EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI...

Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu iş birliğinde düzenlenen "Yaygın Eğitim Kursları Yıl Sonu Sergisi" Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde açıldı.

Açılış törenine Vali Salih Ayhan'ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'in eşi İlkay Bilgin, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Çevre Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, Belediye Meclis Üyeleri, çok sayıda kursiyer ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmaları ile devam etti.Törende ilk sözü alan Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nevzat Öztürk; "Halkımızın sosyal ve kültürel hayata daha etkin katılımını sağlamak, bilgi ve berecilerini artırmak için her türlü katkıyı sağlamaktayız. Bu amaçla Halk Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz kurslarda yapılan el emeği, göz nuru ürünleri bugün görücüye çıkarıyoruz." dedi.

"Eğitim; beşikten mezara kadar süren ve sonu olmayan bir süreçtir." diyen İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, "Bu bilinçle her zaman, her yerde eğitim sloganıyla faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bu eğitimler sonucunda ortaya çıkarılan ürünler sizlerin beğenisine sunulacaktır. Gelecek dönemde de bu kurslar artarak devam edecektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ise, "Belediyemiz bünyesindeki gençlik, hanımlar ve engelliler kültür merkezleri ile birçok kursa ev sahipliği yapmaktayız. Bu merkezlerimizde 15 bin 868 kursiyerimiz eğitim almış olup, bunlardan 12 bin 159'u kadınlarımızdan oluşmaktadır. Geride bıraktığımız sezonda 3 bin 876 kişi kurslarımıza katılım sağlamıştır. 49 adet girişimcilik kursunda ise 394 kadın girişimcimiz belge alamaya hak kazanmıştır. Farklı alanlarda devam eden kurslarımızda üretilen ürünlerin Hanımeli Çarşısı'nda satışı yapılarak kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu anlamda kursların hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından minik kursiyerler tarafından hazırlanan zeybek, halk oyunları, wushu ve karate gösterileri sunuldu. Türk halk müziği ekibi ise sevilen türküleri seslendirdi.

Gösteriler sonrası il protokolü tarafından kurdele kesilerek kursiyerler tarafından üretilen el emeği, göz nuru ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Oluşturma Tarihi :30 Nisan, 2019

Okunma Sayısı : 1256