“DİKKAT ÇEKEN BİR PROJE OLDU”

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, 8 bin 500 kişi kapasiteli Yukarı Tekke'deki Ay-Yıldız Camii'de incelemelerde bulundu. Bilgin, caminin mimarisiyle dikkat çektiğini söyledi.


Başkanımız Bilgin, incelemelerde bulunduğu Ay-Yıldız Cami’sinde son aşamaya gelindiğini Eylül veya Ekim ayında ibadete açılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

2017 yılında temeli atılan ve mimarisiyle Türkiye'de fark yaratan "Ay Yıldız" Camii'nin inşaatının son aşamaya geldiğini ifade eden Bilgin, "İnşallah sene sonuna doğru bir gecikme olmazsa Eylül veya Ekim ayı gibi ibadete açacağız. Mimari olarak fark yaratan bir proje, Türkiye'de farkı şimdiden hissedilmeye başlandı. İbadete açıldığı zaman inşallah tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak." dedi.


Kalabalık cemaatle kılınan namazlarda mevcut camilerin yetersiz kaldığını ve sorunlar yaşandığını ifade eden, ay yıldız caminin özellikle cenazenin yıkama işleminden, taziyeye kadar tüm aşamalarda hizmet vereceğini dile getirdi.

Bilgin, "Arkadaşlarımız yapım aşamasını titizlikle sürdürdü. İnşallah Eylül, Ekim gibi ibadete açtığımızda şehrimize değer katan bir proje olacak. Bundan sonra bize düşen, her vakitte içini doldurmak." diye konuştu.


İKİ KÜLTÜR BİR ARADA
Caminin yapımına hayırseverlerin büyük katkı sağladığına işaret eden Başkanımız Bilgin, "Dikkat çekecek projelere imza atmak gerekiyor. Farklı olsun, güzel olsun ve fark edilsin anlayışıyla hem geçmiş cami kültürümüze ve mimarisine uygun hem de Cumhuriyet dönemi birleşiminden her iki kültürü de birleştirecek bir proje ortaya konuldu. Dikkat çekmesi ve farklı illerden ziyaretçi gelmesi de projenin farklı olduğunu gösteriyor. Normal bir eser ortaya koymak değil, her açıdan farklı olacak, değer katacak ve yapıldığı zaman 'iyi ki bu eser yapılmış' denilecek eserler ortaya koymak en doğrusu. Bu noktada cidden arkadaşlar çalışmışlar, düşünmüşler ortaya koymuşlar. Tamamlandığı zaman ibadete açarak şehrimize ve hemşerilerimize kazandıracağız." şeklinde konuştu.
8 BİN 500 KİŞİ KAPASİTELİ
Yukarı Tekke Mezarlığı yakınlarında, belediye ve hayırsever vatandaşların iş birliğiyle yapılan 7 bin metrekare kapalı alana kurulu "ay yıldız" şeklindeki cami, mimarisiyle Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor. Yıldız şeklindeki kapalı alanında 3 bin 500, hilal şeklindeki avlusunda ise 5 bin kişinin namaz kılabileceği caminin kısa zamanda ibadete açılması hedefleniyor. Camide taziye bölümleri, kapalı otopark ve sosyal alanlar da bulunuyor.

Oluşturma Tarihi :10 Temmuz, 2019

Okunma Sayısı : 877