ORTA ANADOLU EKONOMİ FORUMU BAŞLADI…

Sivas Kongresi’nin yüzüncü yılı etkinlikleri kapsamında Marmara, Ege ve Akdeniz’den sonra ilk kez Sivas’ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu toplandı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde iki gün sürecek etkinliklerin açılış konuşmasını Es Yatırım ve BMC Oto Yönetim Kurulu Balkanı Ethem Sancak gerçekleştirdi.

Sancak, Ekonomi Forumu’nun ilk kez nasıl toplanma kararı aldığını anlatarak Forumun tarihsel sürecini değerlendirdi.

Sancak'tan sonra söz alan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Bundan tam yüz yıl önce ‘Ya istiklal ya ölüm’, ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ düsturuyla tarihi kararların alındığı Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ülkemizin kurtuluşuna ve kuruluşuna ev sahipliği yapmış bir şehirde, kongrenin 100. yılında böyle bir etkinliğin yapılmasını anlamlı buluyor ve önemsiyoruz. Bu vesile ile organizasyonu yapan ekibe şehrim ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Bugün ilimizde yaşayan 650 bin hemşehrimizin dışında ülkenin ve dünyanın dört bir tarafına dağılmış beşeri sermayemiz şehir olarak en büyük gücümüzdür. Bu gücü harekete geçirdiğimiz, yönünü şehre, yatırıma çevirdiğimiz an şehrin ekonomik manada çehresinin değişeceğine inanıyoruz. Birbirinden değerli birçok bürokrat, iş insanı,  siyasetçi ve basın mensubunun katılım sağlayacağı bu tip organizasyon ve programlar bize yol gösterecek ve yardımcı olacaktır.” dedi.

İlimizde ülke genelinde olduğu gibi son 15 yılda önemli yatırımlar yapıldığını belirten Başkanımız Bilgin, “Yıl 2002; Sivas havaalanı kapalı, Sivas şehir merkezi başta olmak üzere birçok ilçede içme suyu yok denecek kadar az, karayolu ulaşımı sıkıntılı, OSB sadece adı levhada yazılı olan ancak yatırımcının olmadığı bir alandı. Bugün gelinen noktada havaalanında yılda yaklaşık 600 bin kişinin seyahat ettiği, şehir merkezlerinin değil beldelere kadar doğalgaz kullanımının yaygınlaştığı, içme suyu sorununu çözmüş, yapılan gölet ve barajlarla sulanabilir arazi miktarını artırmış, tüm şehirlerarası yolların bölünmüş yol olarak yapıldığı Karadeniz-Akdeniz yolu ile şehrin limana uzaklığını 3 saate düşeceği, mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 9 bin kişinin çalıştığı ve 2. OSB kurulduğu bir şehir konumunda.” şeklinde konuştu.

“Son 17 yılda yapılan yatırımlarla Sivas; yatırım yapılacak iller arasına girdi.” diyen Başkanımız Bilgin, “Biz şehir olarak potansiyelimizi biliyor geldiğimiz noktayı yeterli görmüyor ve yatırım yapılabilmesi için şehri daha cazip hale getirmek için tüm dinamikleri harekete geçirerek çalışıyoruz. Bu konuda son dönemlerde yaşanan gelişmeler bu konuda ilimizin ufkunun ve geleceğinin açık olduğunu göstermektedir. Tüm bu yapılan yatırımlar ve hizmetler şehirde bir dinamizm oluşturmuş adeta şehirde silkelenmeye vesile olmuştur.” ifadesini kullandı.

Başkanımız Bilgin, “Şehrin tüm dinamiklerini harekete geçirmek adına ortak akıl toplantıları yapılarak yatırım alanında 3 sacayağı üzerinde yol alması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bunlar sanayi, tarım hayvancılık ve turizmden oluşmaktadır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha sonra söz alan TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz etkinliğin Sivas'ta düzenlenmesinin önemine değinerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Salih Ayhan ise Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bu şehirde böyle bir programı anlamlı bulduğunu ifade ederek, “Asıl olan kalıcı olmanın temel özü de ekonomik bağımsızlıktır. 100 yıl sonra Türkiye'nin o dönemdeki kazanımları dünden bugüne taşıyanları da rahmetle minnetle yâd ediyorum. Kongremizin 100.yılı her alanda heyecan verdi. Gerek ekonomik alanda olsun gerek sanatsal anlamda olsun gerek kültürel anlamda olsun tüm sektörlere çok güzel bir şekilde hitap edecek programlar icra ettik.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından toplantının ilk oturumunda MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan söz alırken öğleden sonraki ikinci oturumun ilk konuşmacısı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin oldu.

Forumun bugünkü son oturumuna Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli katılarak ekonomide tarım ve hayvancılığın önemine değindi.

Verimliliğin en önemli adımının teknolojiyi tarımla birleştirmekten geçtiğini belirten Bakan Pakdemirli; ‘Tahminlere göre, gıda talebi, 2050 yılına kadar, %70 oranında artacak. Bu talebi karşılamak için, her yıl ortalama en az 80 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı öngörülmektedir. Gelinen noktada, tarım finansmanında, finans kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesi, risk yönetim sistem ve süreçlerinin iyileştirilmesi, yeni ürünler tasarlanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Sonuç olarak, Tarım 4.0 ile tarımda teknoloji kullanılabildiği ölçüde verimlilik artırılıp, maliyetler azaltabilir ve kalite artırılabilir’ diye konuştu.

Oluşturma Tarihi :03 Eylül, 2019

Okunma Sayısı : 2513