CUHMURBAŞKANI ERDOĞAN 4 EYLÜL KUTLAMALARINA KATILDI…

Sivas Kongresinin 100.yıl dönümü Sivas'ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar için ilimize gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Valimiz Salih Ayhan ve diğer il protokolü tarafından Havaalanı’nda karşılandı.

Kutlama programları kapsamında ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyeleri daha sonra kongre müzesine geçerek Sivas Kongresinin canlandırmasına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a etkinliklerde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’da eşlik etti.

Kent meydanında düzenlenen etkinliklere de katılan Erdoğan ve devlet erkânı Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran takımının konserini Sivaslılar ile birlikte dinledi.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği programda ilk olarak söz alan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, 100 yıl önce bugün Türk Milleti yanımızdaki tarihi binada Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz düsturuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele meydan okumuştur. Milletimiz manda ve himaye kabul edilemez iradesiyle istiklaline ve istikbaline sahip çıkma kararlılığını tüm dünyaya haykırmıştır.” dedi.

Bilgin, “Sivas Kongresinde devletimizin temelleri atılmış, manifestosu yazılmıştır. Bizler de 100 yıl sonra aynı duygu ve ruhla o kararları bir kez daha tekrar ediyoruz. Vatanımız bayrağımız devletimiz milletimiz bizim namusumuzdur, şerefimizdir. Kahraman milletimizin, bugün de ekonomik ve siyasi bağımsızlığımıza yönelen her türlü saldırı karşısında birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, iradesine ve istikbaline sahip çıkması, ülkemize yönelik hain girişimlere karşı tüm gücüyle direnmesi, o mücadele ruhunun halen muhafaza edildiğinin somut bir göstergesidir.” ifadesini kullandı.

Daha sonra söz alan Valimiz Salih Ayhan, 100 yıl önceki ruhla hizmet edildiğine vurgu yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'ta Sivas Kongresinin önemine değinerek, “100 yıl önce burada alınan kararlar Cumhuriyetimizin temelini oluşturdu.” dedi.

Sivas'ın gönlünde nifak değil, birlik, beraberlik duygularının yer bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Sivas'ın yiğidoları her şartta sadece ve sadece hakkı tutup kaldırır." diye konuştu.

Bu şehirde karşılık bulamayan bir siyasi hareketin ülkenin tamamında başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, bunun için Sivas'a hep ayrı bir önem verdiklerini, hep gönüllerinin en mutena yerinde misafir ettiklerini söyledi.

Erdoğan, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Erzurum'dan yola çıktığını haber alan Sivaslıların büyük bir heyecanla karşılama hazırlıklarına başladıklarını, vatan, bayrak, istiklal için yollara çıkan Sivaslıların, Refahiye, Suşehri üzerinden Sivas'a gelen Gazi Paşa ve arkadaşlarını 2 Eylül 1918 sabahı Kılavuz Tepesi'nde büyük bir coşkuyla karşıladıklarını anlattı.

Sivaslıların, kongre binası ve delegelerin emniyeti için her türlü tedbiri alarak ev sahipliğinin gereklerini bihakkın yerine getirdiğini ifade eden Erdoğan, kongrenin başlamadan sona ermesi için yürütülen tüm sinsi teşebbüslerin hem delegelerin hem de Sivaslıların sağlam duruşlarıyla boşa çıkartıldığını aktardı.

Mustafa Kemal ve temsil heyetinin 18 Aralık 1919'da Ankara'ya hareket ettiği güne kadar tam 108 gün boyunca ülkenin Sivas'tan idare edildiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin başkenti ve milli iradenin tecelligahının bu şehir olduğuna işaret etti.

Sivas'ta toplanan heyetin çalışmalarıyla başlayan bu sürecin sonunda hem yurdun işgalden kurtarıldığını hem de yeni devletin kurulduğunu anımsatan Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal'in de hatıralarında "Cumhuriyet'in temellerini burada attık." dediğini hatırlattı.

Kurtuluşun Savaşı'nı büyük bir zaferle neticelendiren milletin 15 Temmuz 2016'da benzer bir imtihandan alnının akıyla çıkmasını bildiğine değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli iradeye darbe vurmak ve ülkemizi işgal etmek niyetiyle girişilen hain darbe teşebbüsü 97 yıl aradan sonra bir kez daha milletimizin azmi ve kararıyla boşa çıkarıldı. 15 Temmuz gecesi darbeciler karşısında kenetlenen Türk milleti bir kez daha Kuva-i Maliye’yi amil ve iradeyi milliyeyi hâkim kılarak hainleri bozguna uğrattı. Sizler de o gece bu meydana akın ederek, milli iradeye, istiklalinize ve istikbalinize sahip çıktınız. Darbecilerin karşısında dimdik durarak, meclisinize, cumhurbaşkanınıza ve hükümetinize sahip çıktınız. Gösterdiğini şanlı direnişle hainlere diz çöktürdünüz.

Türkiye'nin önünü kesmek isteyenlere fırsat vermediniz. Bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece hürriyetimize değerlerimize ve kardeşliğimize yönelebilecek her türlü tehdit bertaraf olacaktır. Sivas Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümünde Sivas Mektebi Sultani binasından bir kez daha haykırıyoruz, milli sınırlar içinde vatan bir bütündür. Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz, bizim namusumuzdur, şerefimizdir. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırdık, yine kıracağız."

"YA OLACAĞIZ YA ÖLECEĞİZ"
Kongre salonlarına Türk bayrağını asmayan teröristlere ödetilen bedellerin ortada olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te bunları inlerine nasıl soktuğumuz ortadadır. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper etme pahasına gereken cevabı vermeye devam edeceğiz. Türkiye'nin kazanımlarına ve hedeflerine karşı kurulan her tuzağı bozacağız. Evet, 'ya olacağız ya öleceğiz' diyerek girdiğimiz bu kutlu yoldan asla dönmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Sivas Kongresi'nden bahsedip de milli mücadele yıllarında bu şehirde kurulan bir dernekten bahsedilmezse kadınlara haksızlık yapılmış olacağının altını çizen Erdoğan, Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti'nin Vali Reşit Paşa'nın hanımı Melek Hanım'ın başkanlığında Sivaslı kadınlar tarafından kurulduğunu dile getirdi.

Erdoğan, "Kadınlarımız kara günler için bir kenarda sakladıkları ne varsa bu cemiyete vererek 'milli mücadelede biz de varız' demişlerdir. Bu cemiyet milli mücadele boyunca temsil heyeti ve Ankara Hükümetiyle irtibatını kurdurmuş, Gazi Paşa'nın da büyük takdirlerini kazanmıştır." ifadelerini kullandı.


"RAMAZAN'A KADAR YÜKSEK HIZLI TRENİ ULAŞTIRACAĞIZ"
Erdoğan ayrıca, "Ramazan Bayramı'na kadar Allah nasip ederse Yüksek Hızlı Trenimizi Sivas'a vardıracağız. Gerçi bazıları Sivas'a ne gerek var trene deyip geçmişlerdir ama biz ülkemizin muhasır medeniyetler üstüne çıkması için ne gerekiyorsa yaptık. George nasıl binebiliyorsa benim Ayşem de Fatmam da binebilsin. İnşallah 2023'te hedeflerimize ulaşarak ecdada layık bir millet olduğumuzu göstereceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan meydandaki kutlama programının ardından Valilik ve Belediye ziyaretlerinde bulundu. Devlet erkanı ile birlikte yapılan ziyaretlerin ardından AK Parti İl Başkanlığının düzenlediği istişare toplantısına katılarak partililerle bir araya geldi.

Oluşturma Tarihi :04 Eylül, 2019

Okunma Sayısı : 673