CUMHURYETİN 100. YILINDA SİVAS'A 100 FABRİKA

Sivas Belediyesi, Valilik ve İl Özel İdare tarafından kurulan Kısa adı SİVTAŞ olan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi meyvelerini vermeye başladı. SİVTAŞ bünyesinde faaliyet gösterecek olan Yem Fabrikası ve Süt işletme Tesisinin temeli Organize Sanayi Bölgesinde görkemli bir törenle atıldı. Törene Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Valimiz Salih Ayhan ile diğer il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Törende konuşan Kayseri Pancar Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "Güzel bir tesisin temelini atıyoruz. Kayseri Şeker Fabrikasının ne işi var diyebilirsiniz Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Valimiz Salih Ayhan'ın daveti ile buradayız. Bizim çalışma sahamızda Sivas'ın önemli bir kısmı yer alıyor biz Sivas ile iç içeyiz buradaki çiftçilerimize olan borcumuzu ödemek için buradayız formaliteler tamamlanınca bu kuruluşta bizde yer alacağız." ifadesini kullandı.

"Cumhuriyetimin 96 kuruluş yıl dönümünü kutluyorum." diyerek sözlerine Başlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Cumhuriyetin 100. yılında Sivas'ta 100 fabrika sloganı ile yola çıktık, bu doğrultuda iki fabrikamızın temelini atacağız. Sivas'ımız için ülkemizin güzel olacak." dedi.

Başkanımız Bilgin, "Valimize birlikte rutin görevlerimizin dışına çıkarak çalışmayı hedefledik üretiminde ne kadar değerli olduğunu bilerek ortak akıl ve istişare ile Milletimize tarım ve hayvancılık konusunda verimli olmak adına devlet güvencesiyle özel sektör mantığında hizmet edecek SİVTAŞ’I kurduk ve bu doğrultuda 2 fabrikanın temelini atacağız." dedi.

 

Bu yatırımların bir anda olmadığını belirten Başkanımız Bilgin, "Ortak akıl ve istişare ile çiftçilerimize danışarak alanında uzman isimlerle görüşerek böyle bir şirket ve tesis kurmayı ve bu doğrultuda Kayseri Şeker Fabrikasını’nda bu oluşumda olması gerektiğine karar vererek teklifte bulunduk kendileri de kabul etti bu güç birliği ile bu tesisler Sivas'a büyük bir katkı sağlayacak." ifadelerine yer verdi.

İdarecilere düşen görev şehirde umut aşılamak diyen Başkanımız Bilgin "Bundan 15 yıl önce 41 fabrikanın temelini atmıştık o zaman hayal diye bakılıyordu burada fabrika yoktu bir avuç üreticimiz zor şartlarda hizmet veriyordu. Bugün onlarca işletmede 8 bin kişiye istihdam sağlayan Organize Sanayi Bölgemiz var bu yetmez diyerek Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin de temelini attık. Bu doğrultuda SİVTAŞ ile iki fabrikamızın temelini atıyoruz." şeklinde konuştu.

 

SİVTAŞ üreticiler ile rekabet etmeyecek diyen Başkanımız Bilgin, "Devlet aklını buraya aktararak tüm çiftçilerimize gelir kazandıracak rol model olacak bir kuruluş olacak bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

 

Başkanımız Bilgin son olarak "Bu yatırımları yapmasak kimse bizden neden böyle bir yatırım yapmıyorsunuz diye hesap sormazdı ancak biz Sayın valimizle birlikte risk alan, hedef belirleyen vizyon koyan bir anlayış ile birlikte eleştirmeyi de göze alarak yola çıktık." ifadesini kullandı.

Son olarak söz alan Valimiz Salih Ayhan, "Bu yıl Sivas Kongresinin 100. yılını kutladık ve 100 yılı sevdik bu doğrultuda Cumhuriyetin 100. yılında 100 fabrika hedefini belirledik bu doğrultuda bu fabrikaların temelini atıyoruz. SİVTAŞ ile Biz özel sektöre rakip değiliz onlarla birlikte hareket edeceğiz." ifadesini kullandı.

 

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde fabrikaların temeli atıldı.


Oluşturma Tarihi :29 Ekim, 2019

Okunma Sayısı : 1255