METRUK BİNALARIN YIKIMI DEVAM EDİYOR...

Uzun yıllardır atıl durumda olan ve tinerciler başta olmak üzere, farklı amaçlı kişilerin uğrak yeri haline gelen Yüzüncü Yıl Sitesinin yıkımına başlandı. Yıkıma Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Valimiz Salih Ayhan da katıldı.

Yıkım işlemini yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Şehrimizde bulunan ve çevreye zarar veren, tehlike oluşturan alanların yıkımına devam ediyoruz. Bugüne kadar şehrin farklı bölgelerinde bulunan metruk binaların yıkımını gerçekleştiriyorduk. Bugün de eğitim alanlarına yakınlığı, şehrin merkezinde olması, şehir mimarisine ve estetiğine, güvenliğine zarar vermesi nedeniyle Yüzüncü Yıl Sitesi’nin yıkımını başlattık. Yasal süreç tamamlandıktan sonra bugün dünya Çevre ve Şehircilik Kulübü ile binanın yıkımına arkadaşlarımız başladı. İnşallah tüm kurul ve kuruluşlarımızın koordinesiyle, Valiliğimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile birlikte şehrimizde bulunan ve estetiğine, kimliğine, güvenliğine zarar veren hoş görüntü oluşturmayan metruk binaları yıkacağız. Bizim amacımız şehrimizi daha yaşanılabilir, daha güzel ve güvenilebilir bir hale getirmektir. Deprem riskinin olduğu bir gerçek… İnşallah önümüzdeki süreçte yasanın bize verdiği yetkiyi kullanarak tüm kurul ve kuruluşların iş birliği ile şehrimizdeki bu tip metruk binaların yıkımına devam edeceğiz. Amacımız her açıdan yaşanılabilir örnek bir şehir oluşturmak. Bunu da yaparken iş birliğini ve hak sahiplerinin de rızasını alarak yapmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Valimiz Salih Ayhan ise “2019 yılı uyuşturucu ile mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla ilgili performans göstergeler çerçevesince metruk binalar ile ilgili İç İşleri Bakanlığımız güzel bir çalışma gerçekleştirdi. Buna Türkiye genelinde çok hassasiyet gösterildi. İlimiz genelinde 645 metruk bina var. Bunların belediyemizle beraber, belediye başkanımızın gayretleri ile birlikte yaklaşık 254 tanesi yıkıldı. Geri kalanlarla ilgilide tedbirler alınmış vaziyette ve hukuki süreç devam etmektedir. Bu tür kent estetiğini bozan, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan yerleri kaldırmak yükümlülüğümüz. Bir afete bir felakete sebebiyet vermeden bunları kaldırmamız gerekmektedir. Bu bina sembol olmuştu adeta. Çok şikâyetlere yol açmıştı, mülkiyet problemleri vardı. Birçok sıkıntıları aşa aşa bu noktaya gelinmesi güzel oldu, inşallah burayı tertemiz yapmak da bu bölgenin ruhuna uygun bir binadan gerçekleşir. Ben Belediye Başkanımıza, ekibine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze bu işin başında olan vali yardımcımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından binanın yıkım işlemi başlatıldı.
Oluşturma Tarihi :08 Kasım, 2019

Okunma Sayısı : 1133