MEYDAN PROJESİ İÇİN ORDUEVİNDE YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI…

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’in seçim vaatleri arasında yer alan 4 Eylül Meydanı Projesinde çalışmalar başladı.

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde yıkımına başlanan eski ordu evindeki çalışmaları Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Valimiz Salih Ayhan yerinde inceleyerek alana uygulanması planlanan meydan projesi hakkında bilgi aldılar.


İncelemelerin ardından açıklama yapan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Ordu evinin yeni yerine taşınmasının ardından eski ordu evinin yıkım çalışmaları başta olmak üzere yerine yapılacak projeyi incelemek için buradayız. Valimiz Salih Ayhan'a ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. İçerisinde bulunduğumuz alan Sivas'ın en gözde mekânlarından birisi Açık hava müzesi konumundaki meydanımız ordu evininin yerine yapılacak projeyle daha güzel bir görünüme kavuşacak. Eski Numune Hastanesinden Gökmedrese’ye kadar giden alan bir bütün olarak projelendirerek Sivas'ın turizmine değer katmayı amaçlıyoruz.  Buranın yıkımının ardından Bahar aylarının başında Şehir ile istişare ederek tüm kurum ve kuruluşların görüşünü alarak bu meydana değer katacak projeyi hayata geçireceğiz.  Meydan çalışmamız tamamlandığında meydanımız dünyada sayılı meydanlar arasına yer alacak. Ordu evinin kaldırılması konusunda Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca yeni ordu evini Sivas'a kazandırdığı için de Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Buraların tahsisini hızlıca bize yaptırma talimatı verdiği için Valimize ve ekibine teşekkür ediyorum. Süreci birlikte yönettik. Tamamlanınca şehrimize güzel bir katkı sağlayacak.” dedi.    

EŞSİZ BİR ŞEHİR MEYDANI ORTAYA ÇIKACAK
Vali Salih Ayhan ise, şehir meydanının Türkiye'nin belki de dünyanın en güzel şehir meydanlarından biri olduğuna dikkat çekerek, "Sivas'a yeni bir orduevi yapılmasına imkân sağlayan Sivas Milletvekilimiz TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanımız İsmet Yılmaz'a teşekkür ediyorum. 1963 yılında yapılan eski orduevi artık meydanla bütünleşecek. Projemizin de birkaç yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor." dedi.

Ayhan, Sivas Kongre Müzesi'nin şehir meydanının ortasında bir mühür gibi duracağını belirterek, "27 Haziran Parkı, yeni yapılacak camii, jandarma binasının restorasyonu ve bu bölgede bulunan lojmanların yıkılarak temizlenmesi sonucu meydanımız adeta açık hava müzesi olacak, eşsiz bir şehir meydanı ortaya çıkacak. Tüm çalışmaları yaparken ortak aklın hâkimiyeti ile yapıyoruz. Taslak projede uygulamalar, detayları ve katacağımız fonksiyonları halkımıza, bu konuda söz sahibi olan STK temsilcilerine ve kurumlarımıza sorarak hayata geçireceğiz. Bir hizmeti yapmak önemli ancak herkesin duygularına hitap edecek bir projeyi Sivas'a kazandırmak daha da önemli." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan ilimize yapılacak projeler için destek vermelerini isteyen Vali Ayhan, eski orduevi içerisinde yer alan ağaçların da değerlendirilerek, proje içerisinde kullanılacağını sözlerine ekledi.

Oluşturma Tarihi :26 Kasım, 2019

Okunma Sayısı : 1475