TARİHİ JANDARMA BİNASI RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Vali Salih Ayhan restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Jandarma Binası’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

Selçuklu Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden eserlerin yer aldığı adeta Açık hava müzesi konumunda bulunan Sivas Tarihi Kent Meydanı düzenleme çalışmaları devam ediyor. Sivas Belediyesi tarafından Tarihi Kent Meydanı çevresindeki binaların tarihi dokuya uygun hale getirilerek cephe giydirilmesi yapılmıştı. Ardından Tarihi Kent Meydanı’ndaki Askeri Lojmanlar ve Halk Eğitim Merkezi de yıkılarak Tarihi Kent Meydanı genişletme çalışmasına dâhil edildi. Son olarak Eski Numune Hastanesinin ve 27 Haziran Öğretmenler Parkının bulunduğu alanlarda Kent Meydanı Projesine dâhil edilerek dünya da eşi benzeri olmayan bir Tarihi Kent Meydanı görünümüne kavuşturulacak.

Tarihi Jandarma Binasının da taşınmasıyla restorasyon çalışmalarının devam ettiği tarihi binada incelemelerde bulunan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Vali Salih Ayhan yetkililerden bilgiler aldı. İncelemelerde Jandarma Alay Komutanı İdris Tataroğlu ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya da hazır bulundu.
 
Gezi sonrası açıklamalarda bulunan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin “Sadece Sivas'ın değil dünyanın en güzel meydanlarından birisi Sivas Tarihi Kent Meydanıdır. İnşallah yapılan projelerle birlikte şu anki meydanın en az 4 katı büyüklüğünde yeni bir meydanı şehrimize kazandırmış olacağız. Bu kapsamda malumunuz yeni Orduevini Sivas'a kazandırdık ve taşıdık eski Orduevinin yerini de belediye olarak teslim aldık.” dedi.

ESKİ NUMUNE HASTANESİ ALANINA MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ
Başkan Bilgin “Projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Orduevi projesiyle birlikte şu anda içinde bulunduğumuz Tarihi Jandarma Binamızın arka tarafında bulunan lojmanların yerine de TOKİ tarafından yeni lojmanlar yapılacak. Bizlerde bu lojmanlarımızı yıkarak Tarihi Kent Meydanımıza kazandırmayı amaçlıyoruz. Tarihi Jandarma Binamızda da restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de ortak akılla şehrimizin menfaatine olacak şekilde kullanıma açılarak hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Yine Tarihi Kent Meydanı düzenlemesi kapsamında 27 Haziran Parkı ve eski Numune Hastanemizin yeriyle ilgili Millet Bahçesi yapılması hususunda TOKİ ile birlikte proje çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 70 bin metre karelik bir alanı tekrar şehrimize kazandıracağız. Bir bütün olarak düşündüğümüz zaman ortak hedef doğrultusunda bu şehre daha nasıl büyük değer kazandırırız bunun telaşı heyecanı içerisindeyiz. Bu şehri yeni nesillere aktarılacak bir emanet olarak görüyoruz ki bu emanete de sahip çıkarak daha da güzelleştirerek yeni döneme aktarmak adına Türkiye'nin ve dünyanın en güzel meydanlarından birisi olan bu Tarihi Kent Meydanını bir bütün olarak düzenleyip etap etap yapacağız. Ben emek veren katkı sağlayan çözüm odaklı olarak görüş beyan eden ve bunu icraata geçiren başta Sayın Valimiz Salih Ayhan olmak üzere tüm kamu ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Vali Salih Ayhan ise yaptığı açıklamada “Bizim Kent Meydanımızın daha da kimlikli hale gelmesi daha da genişlemesi açısından da güzel bir proje yürütüyoruz. Restorasyona alınan Tarihi Jandarma Binamızdaki çalışmaları yerinde incelemek üzere Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Jandarma Alay Komutanımız İdris Tataroğlu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ile birlikte buraya geldik. Tarihi Jandarma Binamız kullanım şekliyle verilecek fonksiyonla birlikte tamamlandığında vatandaşlarımıza açık bir şekilde hizmet verecek. İlerleyen dönemde burayla ilgili öğretmenevi belediye binamızla ilgili de ortak bir çalışma içerisine gireceğiz. Ancak aslolan buranın, meydanın daha anlamlı hale gelmesi için genişletme çalışması yapılacaktır. Türkiye'nin en iyi meydanı inşallah dünyanın en iyi meydanı Sivas tarihi kent meydanı olacak. Ben restorasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tarihi eserlerimizi muhafaza edeceğiz tarihi eserlerimizi var edeceğiz ve gelecek kuşaklarla buluşturacağız. Ancak insanlarla buluşturarak aktarmamız gerekiyor bu hassasiyetimizin de bilinmesini istiyorum. Elbette sivil toplum kuruluşlarımızın vatandaşlarımızın da hassasiyetlerini alıyoruz. Bu süreci Kurumsal bir altyapıya ve hukuki bir zemine oturtarak süreci yönetiyoruz bu konuda vatandaşlarımız kaygılanmasın mutlaka makul ve meşru olan her şeyi dikkate aldığımızı da sizler aracılığıyla duyurmak istiyorum. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Oluşturma Tarihi :19 Mayıs, 2020

Okunma Sayısı : 1502