ESENTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLIYOR...

Yıllardır şehir gündemini meşgul eden ve bölge halkı tarafından merakla beklenen Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesi başlıyor.

Riskli ve harabeyi andıran yapıların çoğunlukta olduğu bölge daha önce Bakanlar Kurulunca RİSKLİ ALAN olarak ilan edilmişti. Sivas’ın en eski mahallelerinden olan Esentepe ve Yunus Emre’de uygulanacak olan dönüşüm projesi için yeni adımlar atıldı.

Öncelikle rezerv alanda bulunan pay hatalı parseller tespit edilerek tapuda düzeltildi. Ardından yatay mimariye uygun şekilde hazırlanan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak rezerv alanının yapım ihalesi süreci tamamlandı.

Esentepe ve Yunus Emre Mahallelerinde uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm Projesinde hak sahiplerinin lehine olacak şekilde değişikliklere gidilerek Riskli Alanın bitişiğinde bulunan Rezerv Yapı Alanı için yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Yatay mimari anlayışının en güzel örneklerinden birini teşkil edecek olan proje kapsamında ilk etapta Rezerv Yapı Alanındaki kamuya ait parsellerde 480 konutluk 20 bloğun yapımına başlanacak. 15 Haziran 2020 tarihi itibarıyla ihale edilen proje 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşmaktadır.

20 hektarlık ‘Rezerv Yapı Alanı’na, 2+1 ve 3+1 olmak üzere toplamda 1328 adet konut yapılacak. İlk etapta yapılacak olan 480 konutun ise yakın zamanda temellerinin atılması planlanıyor.

Sivas Belediyesi tarafından yapılacak olan 18. Madde İmar Uygulaması tamamlandığında, Rezerv Yapı Alanındaki diğer konutların arsa sahipleri tarafından yapılabilmesinin önü açılmış olacak. İhtiyaç veya talep olması durumunda ise Belediye tarafında da yapılabilecek. Rezerv alan içerisinde; Cami, Sağlık Merkezi, Okul, Yeşil Alan Ve Belediye Hizmet Alanı gibi sosyal donatıların yanı sıra her konuta ait otopark ve konut adaları içerisinde kendilerine ait yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları da yer alacak.

Rezerv alanın bitişiğindeki 77,5 hektarlık kentsel dönüşüm alanı (Riskli Alan) için ise hazırlanan imar planı ve proje çalışmaları tamamlandı. Kısa süre içerisinde bakanlık onayına sunulacak olan projeye onay verilmesinin ardından söz konusu bölge için vakit kaybetmeden çalışmalar başlatılarak hak sahiplerinin beğenisine sunulacak.

Oluşturma Tarihi :22 Haziran, 2020

Okunma Sayısı : 11277