ALTINKALE AÇILDI…

Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi'nde Sivas Belediyesinin katkılarıyla Sivas Valiliği himayelerinde ve İl Özel İdaresinin destekleriyle 22 bin metrekarelik alana yapımı tamamlanan Altınkale Projesinin açılışı yapıldı.

Geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında yapımına başlanan ve şehrimizin termal turizm potansiyelinin açığa çıkarılmasına katkı sağlayacak ve bölgeye büyük bir canlılık katacak olan ‘Altınkale Projesi’ tamamlandı.

Sıcak Çermik’te gerçekleştirilen törene Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu ve protokol üyeleri katıldı.

ALTINKALE PROJEMİZ SİVAS EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Bugün şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir eserin açılışı için bir aradayız. Bugün açılışını yaptığımız Altınkale Projesinin ve genel olarak Sıcak Çermik’te yapılacak çalışmaların şehrimizin, ülkemizin ekonomisine ve turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katkı sağlayan, emek veren, ter döken herkese de teşekkür ediyorum.” dedi.

SICAK ÇERMİKTE ÇADIR KÜLTÜRÜ, BUNGOLOV EVLER, AQUA PARK YENİ SEZONDA HİZMET VERECEK
Başkanımız Bilgin, “Hep şunu söylemiştik; sizlerle birlikte Belediye şehrimize katkı sağlayarak, şehrimize değer katacak her projenin bir noktada paydaşıdır, ortağıdır. Bizlerde yeni dönemde Sivas’ta ortaya koymak istediğimiz yönetim anlayışının en büyük somut örneklerinden birisi de bu hizmettir. Sayın Valimiz başta olmak üzere Rektörlerimiz, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız, STK’larımızla birlikte bu yönetim anlayışının daha doğru ve olması gerektiği noktasında hem fikiriz. Bu noktada sultan şehrimize hizmet etme konusunda ortak hedef belirleme ve bu hedefe birlikte yürüme aşamasında çalışmamızın en taze örneğinin açılışını yapıyoruz. Sıcak Çermiği cazibe merkezi haline getirebilmek için ortak paydada çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

“Bu anlamda daha önceki dönemde yapılan Aqua Parkımızı da pandemi sürecinden sonra hayata geçireceğiz.” diyen Başkanımız Bilgin, “Valiliğimiz bünyesinde yapımı tamamlanma aşamasına gelen Çadırlarımızı da kullanılabilir hale getirerek ve yine Belediye olarak projelendirdiğimiz yeni sezonda faaliyete geçireceğimiz Bungalov Evlerle birlikte Sıcak Çermiği adeta bir tatil köyü haline getirerek eski günlerinden daha iyi katma değeri yüksek bir konuma ulaştırarak Sivas ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak bir noktaya ulaştıracağız.” diyerek sözlerine noktaladı.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal Politikalar Başkanı ve Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, “Misafirlerimizi Kangal’da Balıklı Kaplıcamız, Divriği’de Ulu Camimiz, Gürün’de Gök Pınarımız, Gemerek’de Sızır Şelalemiz, Sivas’ımızın Açık Hava Müzesi konumundaki Kent Meydanımızı gezdirdikten sonra Sivas köftemizi, Etli ekmeğimizi yiyip artık Sıcak Çermik Termal Turizm merkezimiz ile Altınkalemizi göstererek konaklamaktan büyük mutluluk duyacağız. Sivas her şeyin en iyisine layık” dedi.

SİVAS’IN BUGÜNÜ DÜNDEN ÇOK DAHA İYİ
“Sivas’ın bugünü dünden çok daha iyi.” diyerek sözlerine başlayan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Birlik ve beraberlik olunca ortaya güzel eserler çıktığını işte bu projede görüyoruz. Emeği geçenden Allah razı olsun. Sivas’ın her ilçesi ayrı bir güzel merkezi ayrı güzel işte bu cazibe merkezlerini artırmamız gerekiyor. Sivas’a gidelim ama niye gidelim denildiği zaman herkesin aklına muhakkak Kangal’da Balıklı Kaplıca var mutlaka görmelisin, Kangal Köpek Çiftliği var mutlaka görmelisin, Türk İslam Eseri olup da UNESCO dünya miras listesine Türkiye’de ilk giren eser Divriği’de Ulu Camiyi mutlaka görmelisin, orayı görmeden ölme diyebilmeliyiz. Koyulhisar’a git Eğriçemen Yaylasını gör, Suşehri’nde Kösedağı’na mutlaka çık, Gürün’de turkuazın en doğal hali Gökpınarı mutlaka gör diyebilmeliyiz. Bunları artırabiliriz. Şarkışla Âşık Veysel Müzesi, Muhsin Yazıcıoğlu Müzesi’ni gör diyebilmeliyiz ancak yeni cazibe merkezlerini de artırmalıyız. İşte Altınkale işte Sıcak Çermik bölgemiz. Yapılan yatırımlarla birlikte cazibesini katlayarak artıran bir bölgemiz oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ALTINKALE, JEOLOJİK ANLAMDA AÇIK HAVA MÜZESİ HALİNE GELDİ
Vali Salih Ayhan, “Sivas halkının vazgeçemediği, yıllardır çadır kültürüyle şifa aradığı sıcak çermik son yıllarda yapılan yatırımlarla kültürel dokusunu muhafaza ederek yeniden gelişmeye devam ediyor. Tabi ki pek çok hastalığa şifa olan bu kükürdümüz, yeni yatırımlarla ilimize, bölgemize ve ülkemize hizmetler verecektir. Çalıştaylar yaptık, birçok alandaki ihtiyaçları tespit ettik. Bunlardan bir tanesi de termal turizmi canlandırmasıyla birlikte buranın görünürlüğünü sağlamak açısından daha önce gündem olan Altınkale’yi de gündeme aldık. Altınkale sıcak çermiği Sivas’ın adeta nazar boncuğu oldu. Altınkale projemiz, Pamukkale benzerindeki bir mantıkla kardeş kazandırdık. Birçok yerde termal var, görselliği ön plana çıkarmak içinde önemliydi. Yapılmaya başlandığında da buraya hafta sonları yüzlerce araç geliyordu. Jeolojik anlamda adeta açık hava müzesi haline geldi. 40 bin metre alanıyla Pamukkale’den daha büyük alana sahip. Burası birçok firmanın hafriyat döküm alanıydı, şimdi insanların gönlüne ve gözüne hoş bir şekilde hitap eden alan oldu” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dua edilmesiyle, kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve il protokolü Altınkale’yi gezdi.

Oluşturma Tarihi :21 Kasım, 2020

Okunma Sayısı : 3285