“HER AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”


Gelişi güzel kullanım nedeniyle vahşi depolama merkezi hâline gelen Sivas Belediyesi’ne ait Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’ndeki düzenli depolama çalışmalarında sona gelindi.


Belediye Başkanı Sami Aydın’ın göreve gelir gelmez verdiği talimatlar doğrultusunda yoğun bir tempoyla çalışan Temizlik İşleri Müdürlüğü ve diğer ilgili birimler, toplama merkezinin Türkiye’ye örnek bir alan hâline getirilmesi için yoğun çaba sarf etti.


Dağ gibi yükselen çöp yığınları ve ortaya çıkardığı ağır kokudan eser kalamayan çöp toplama merkezini gezerek çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.


Yol, kaldırım, ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmalarıyla vahşi depolama günlerinden çok uzak bir görüntü sergileyen çöp toplama merkezinde, yakın zamanda elektrik üretimine başlanarak Belediye ve Sivas’a kazanım sağlayan bir yatırım yeri hâline gelecek. Kurulacak olan yeni sistemle elektrik üretiminin yanı sıra, depolama alanında oluşan ve karbondioksite göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera gazı etkisinin de önüne geçilecek.


Gezi ve incelemelerin ardından çöpten enerji üretilmesi için çalışmalarını sürdüren ilgili firma yetkilisi Serdar Çelik, yaklaşık 80 dönümlük alan üzerinde yapılacak çalışmayla 15 gaz bacası kurulacağını söyleyerek; “Ağustos ayından itibaren enerji üretimine başlayarak dağıtıcı firmaya elektrik enerjisini vereceğiz. Aylık 7 bin evin, yani 30 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak enerji üreteceğiz. Burada sera ve geri dönüşüm tesisi kurmayı planlıyoruz. Motorlardan çıkan ısıyla tesisin ısınmasını sağlayacağız.” dedi.


Çöp toplama merkezinin eski hâlinden bahseden Başkan Aydın ise, “Çevre yolu ve hatta Organize Sanayi Bölgesi’nde bile keskin bir koku vardı. Biz burayı gezdiğimiz zaman çok kötü bir görüntüyle karşılaşmıştık. Her türlü haşeratların çok yoğun olduğu bir bölgeydi. Sürekli yangınlar çıkıyor, her gün onlarca itfaiye ile su basıyorduk. Aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen burada gelinen nokta gerçekten bizleri son derece mutlu etti. Lotumuz ter temiz bir yapıya kavuşturuldu. Eksiklerimiz giderildi ve düzenli depolamaya geçmiş durumdayız.” şeklinde konuştu.


Alanda sadece elektrik enerjisinin üretilmeyeceğine de vurgu yapan Başkan Aydın, “Yaklaşık 30 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin enerjisini buradan üretmeyi planlıyoruz. Ağustos ayı itibarıyla enerji üretimine başlayacağız. İnşallah Mayıs ayının ilk haftası, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız ve Millî Savunma Bakanımızın katılımıyla burada hem enerji üretim tesisimizin hem de ayrıştırma tesisimizin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Çevresel faktörlerin dışında ciddi bir gelir elde edeceğiz. Bu ihaleyi gerçekleştirdiğimiz zaman yıllık 600.000 TL sabit kira geliri alacağız, bunun dışında üretilen enerjiden kademeli olarak pay alacağız. Ayrıştırma tesisinden de elde edilen ürünlerden pay alacağız. Bu bakımdan Sivas Belediyesi çevresel sorunları ve olumsuzlukları oradan kaldırmış olacak. Burası zaman içerisinde muhteşem bir parka, yeşil alana dönüşecek. Şuan bu çalışmaları başlattık. Bu çalışma, şehrimizin özellikle yaz dönemlerinde karşılaştığı sivrisinek ve bir takım haşereler gibi halk sağlını tehdit eden unsurları büyük ölçüde gidermiş olacak. Hepsinden önemlisi yer altı sularımızı kirletmeyeceğiz. Tarım ile ilgili sağlık açısından oluşan sorunların çözümüne katkı sunmuş olacağız. Her açıdan çok önemli bir proje ve büyük bir yatırım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.


Gezi ve incelemelerde Başkan Aydın’a, Belediye Başkan Yardımcıları Abdurrahim Ceyhan, Mahir Kuzucu ve ilgili birim müdürleri de eşlik etti.

Oluşturma Tarihi :17 Nisan, 2015

Okunma Sayısı : 1946