ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİNDE BİZ DE VARIZ...


Gelişen dünyada insanlığın en önemli ihtiyaçlarından biri de enerji, Sivas Belediyesi de ülkemizdeki enerji üretimine çöp merkezi vasıtası ile katkı yapacak. Bunun sağlanması için Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde Enerji Üretim Tesisi’nin temeli törenle atıldı.


Düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Âlim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Burada ilk olarak söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Türkiye’de çok şeyler değişiyor. 2005 yılında Sivas’ta çevre ile ilgili birtakım hedefler ortaya konmuştu. Bu hedeflere ulaşmak için birtakım çalışmalar başlattık. Şehir içerisindeki dereleri ıslah ederken sadece ıslah etmekle kalmadık her birini ayrı bir cazibe merkezi hâline getirdik. Atık su ile ilgili önemli çalışmalar yaptık, ilgili çalışma için incelemede bulunmak üzere Almanya’ya gittiğimde şehir içerisinde atık su tesisi gördüm, hayran kaldım. Çöp alanlarını gezdik, etrafta hiçbir koku yok, o zaman dedim ki, “Neden bunlar benim şehrimde olmasın.” Daha sonra atık su arıtma tesisini hayata geçirdik. Düzenli çöp depolama alanı çalışmasını başlattık. 2008 yılında bu alanı % 90 seviyesinde düzenli çöp depolama alanı hâline getirdik, daha sonra 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevini maalesef bıraktık. 2014 yılında tekrar Belediye Başkanı seçilince bu alanın yüzde 45 seviyelerine gerilediğini gördük, çok vahim bir manzara vardı burada. Şu anda bulunduğumuz alanın tamamı çöp alanıdır. Hem yer altı sularımızın kirlenmesini önlemek hem de bu bölgede kirliliğin Sivas’a yansımalarını ortadan kaldırmak adına çalışmalarımızı başlattık. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırırken bu alandan ekonomik anlamda Belediyemize destek sağlayacak çalışmalar başlattık. Bu noktada sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum, çünkü yapılan yasal çalışmalar önümüzü açtı.” dedi.


Milletvekili Hilmi Bilgin de, “Eski ve yeni Türkiye'yi kıyaslayarak, eski Türkiye’de bu tür üretim tesisleri olmazdı, bugün çöpten elektrik üretebiliyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye’nin gelişimi için 7 Haziran seçimlerinde milletim bir kez daha bizlere olur verecek.” ifadesini kullandı.


Vali Âlim Barut da “Eskiden yurt dışına gidince bizim ülkemizde bunlar ne zaman olacak dediğimiz yatırımlar şu anda yapılmaya başlandı. Bundan sonra gelişen ve değişen dünyaya bizde Türkiye olarak destek olacağız.” ifadesini kullandı.


Programları nedeniyle il dışından bulunan ve tören sırasında Sivas'a gelen Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise enerji üretimiyle ilgili olarak yaptıkları çalışmaların istenmediğine vurgu yaparak, "Nükleerden, hidroelektrik santralinden, rüzgârdan veya güneşten enerji üretelim diyoruz, birileri ‘istemeziz’ diyor. Şimdi çöpten enerji elde ediyoruz bilmiyorum buna da hayır diyen var mı? Eski Türkiye her şeye istemeziz diyen Türkiye, Yeni Türkiye ise bu halkın yarasına merhem olacak her şeyi, bu milletin hizmetine sunan Türkiye'dir. Hastane kapısında beklemesin diye hastaneler yaptık. Bu millet karanlıkta kalmasın diye en ücra köşeye kadar enerjiyi götürdük. Nüfusumuz arttı, hava kirliliği azaldı, çünkü her ilimize doğal gaz gönderdik de ondan.” dedi.


Dünyada enerji arzının % 10’unun çöplerden üretildiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Biz doğalgazı ve ham petrolü ithal eden bir ülkeyiz ama çöp yerli bir kaynak hâline gelmiştir. Yerli kaynağı mutlaka değerlendiriyor olmamız lazım. Ülkemizde enerji üretimindeki payı % 1.3 civarında. 81 ilde bu tesislerin kazandırılmasıyla ilgili çok ciddi teşvikler var. Her bir metreküplük doğal gazın ithalatına karşılık gelecek herhangi bir yatırım bizi heyecanlandırır. Burada 1 veya 3 megawatt mı, buna hiç bakmayız. Ülkenin her bir köşesinde bu yerli yatırımları artıracağız.” ifadesini kullandı.


Konuşmaların ardından Bakanlar ve il protokolü çocuklarla birlikte temelin butonuna bastı.

Oluşturma Tarihi :16 Mayıs, 2015

Okunma Sayısı : 2521