TÜRKİYE'NİN İLK “AY YILDIZ” MİMARİLİ CAMİ İBADETE AÇILDI…

Sivas’ta ‘ay ve yıldız’ şeklindeki mimarisiyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Ay Yıldız Cami sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Sivas’ta yapımına 2017 yılında başlanan ve ‘ay yıldız’ şeklindeki mimarisiyle dikkat çeken Yukarı Tekke Mezarlığında, Sivas Belediyesi ve hayırsever vatandaşların iş birliğiyle yaptırılan 7 bin metrekare kapalı alana kurulu ‘ay yıldız’ şeklindeki cami için açılış programı düzenlendi.
 

Yıldız şeklindeki kapalı alanında 3 bin 500, hilal şeklindeki avlusunda ise 5 bin kişinin namaz kılabileceği caminin açılışına Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Jandarma Alay Komutanı İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu İlçe Başkanı Muhammet Burak Kuruçay ile il protokolü katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış programda ay yıldız camiyi anlatan kısa video gösterisi izlendi.

Ardından kürsüye gelen Yukarı Tekke Ayyıldız Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Naci Süha “10 Eylül 2017 yılında temelini hep birlikte attığımız Ayyıldızlı camimiz hizmete hazır hale geldi. “Sivas’ımız için imrenen değil imrenilen şehir” sloganıyla  yola çıkan yüzlerce eser bırakan önceki dönem Belediye Başkanımız Sami Aydın döneminde başladığımız ve yine aynı aşk ve heyecanla bayrağı devralarak göreve gelen ve iyi işlere imza atan mevcut Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin döneminde Camimizi ibadetimize açıyoruz. Öncelikle bugüne kadar 5 bin 500 hayırsever vatandaşımız 5 TL ile 500 bin TL arasında değişen miktarlara nakit olarak bağış yapmışlardır hepsine çok teşekkür ediyoruz. Burada yine belediyemiz her konuda bize destek oldular ekipmanlarını bizlerden esirgemediler belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Uzaktan yakından aramızda olan veya olmayan ama camimizin yapımında emeği olan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Rabbim ezanlarımızı susturmasın.” dedi.  

“CAMİLERİMİZ MÜMİNLERİ BİR ARAYA GETİREN BİRLİĞİN KARDEŞLİĞİN SEMBOLÜDÜR”
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın, bizzat imarını yaptığı ve ilk taşını elleriyle yerleştirdiği Kuba Mescidi ile başlayan İslam medeniyetindeki cami ve mescit geleneği, her dönemde inancımızın ve sosyal hayatımızın merkezinde yer almıştır.” dedi.

Camilerde minarelerin tevhidin sembolü, ezanların şehadetin temeli, mihrap, kürsü ve minberlerin hak ve hakikatin sesi, safların huzur ve güvenin teminatı olduğunu vurgulayan Bilgin, “İnancımızda ve Türk İslam geleneğinde böylesine önemli bir yere sahip olan camilerimiz, müminleri bir araya getiren, birliğin, kardeşliğin, tek yürek olmanın sembolüdür. Geride bıraktığımız Kurban Bayramı’nın hemen öncesinde Fatih’in emaneti olan Ayasofya Camii’nin 86 yıllık esaretine son verilmiş ve milletimizin yüreğinde kanayan bir yara olan Ayasofya hasreti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla vuslata ermiştir. Bu kavuşmanın sevincini yaşadığımız şu günlerde Sultanşehir Sivas’ımızda hem işlevselliği, hem de mimarisiyle göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Ayyıldızlı Camii'nin ibadete açılması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan, böylesine güzel bir caminin açılışı yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Allah’ın en sevdiği ve en hoşlandığı yerler Allah’ın mescitleridir. Bugün de Sivas’ımızda güzel bir cami, güzel bir mescidin açılışını yapıyoruz. Bunun birçok anlamı da var. Nasıl İstanbul denince Ayasofya Camii, Ankara denince Kocatepe Camii akla geliyorsa, Sivas denince de Ulu Cami’miz ve bundan sonra da Ayyıldızlı Cami’miz akla gelecek. Bu caminin yapılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından cami ibadete açılarak cuma namazı kılındı. Açılışı gerçekleştirilen camide yıldız şeklindeki kapalı alanında 3 bin 500 kişi, hilal şeklindeki avlusunda ise 4 bin 900 kişi namaz kılabilecek. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8 bin 400 kişi aynı anda ibadetini yapacak.


Oluşturma Tarihi :07 Ağustos, 2020

Okunma Sayısı : 8555