PROF. DR. TOPARLI’YA ‘TÜRK DİLİNE HİZMET ÖDÜLÜ’ VERİLDİ…

Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu. Törende, Sivas Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı’ya ‘Türk Diline Hizmet Ödülü’ takdim edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk Devletleri Teşkilatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumunun iş birliğinde “Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri” töreni Bursa'da gerçekleşti.

Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğunun konseriyle başlayan törenin açılışında konuşan TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım; “Türk Devletleri Teşkilatının kurulmasıyla beraber Türk devletlerinin, Türk coğrafyasında yaşayan kardeşlerimizin birlikteliği ete kemiğe tam anlamıyla bürünmüş oldu" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri çerçevesinde Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Leyla Karahan, TRT Çocuk adına kanal koordinatörü Mustafa Bora Durmuşoğlu ve Türkiye Maarif Vakfı adına Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'e ödülleri verildi.

Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri'nde ise Azerbaycan'dan Akşin Yenisey, Kazakistan'dan Smagul Elubay, Kırgızistan'dan Samsak Stanaliyev, Özbekistan'dan Isajon Sultonov, Türkmenistan'dan Berdinnazar Hudaynazarov ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) İsmail Bozkurt'a ödülleri takdim edildi.

Törene; TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov, Kırgızistan Aksakalı Medethan Şerimkulov, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletvekilleri, belediye başkanları, Türk devletlerinden gelen misafirler katıldı.

TÜRKÇEYE ADANAN BİR ÖMÜR
Ödül töreni sonrası Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret eden Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülü’nü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’ndan aldığını ifade ederek ödülün 50 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu söyledi.

“Türkçe bizim sevdamız, Türkçe bizim her şeyimiz” diyen Toparlı, “Türkçeyi doğru kullanmak ve Türk’e yaraşır bir Türkçe bırakmak amacıyla bu 50 yıl zarfında Türkiye’nin birçok yerini karış karış dolaştım, Türkçe’nin güzelliklerini anlattım. Atatürk’ün ‘Türkçe dünyanın en zengin dillerindendir, yeter ki şuurla işlensin’ sözünün bir gereği olarak bu şuuru gençlere aşılamak için kilometrelerce yol kat ettim. Türkçe sözlük ve yazım kılavuzu ile ilgili bir ömür sarf ettim. Bizim her şeyimiz Türkçe sözlükte, 122 bin sözümüz var. Aslında Türkçe’nin varlığı 1 milyonun üzerinde, ancak bunların 120 bin civarındaki yazıya geçmiş durumda. Uzun yıllar Türk Dil Kurumu’nda görev yaptım, halen de Bilim Kurulu Üyesi olarak görevim devam etmektedir. Türkçe ile ilgili bir yanlış olduğu zaman muhakkak müdahale ediyorum, güzel kullananları ise ödüllendiriyorum. Sivas Belediyemizi de Türkçeyi doğru ve güzel kullandığı için ödüllendirdik. Ayrıca tabelalarda Türkçe kullanan işyerine vergi indirimi yaptığı için Türk Dil Kurumu tarafından Belediyemiz ödüllendirildi. Türkçeye sahip çıkmak hepimizin görevi, hep birlikte Türkçeye sahip çıkarak güzellikleri ile donanacağız” dedi.

Türkçenin doğru kullanılması ve gelecek kuşaklara güzel bir şekilde aktarılması adına büyük bir gayret sarf eden Toparlı’yı tebrik eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Recep hocamız akademisyen olarak yarım asırdır Türkçeye hizmet etmektedir. İfade ettiği üzere ömrünü bu işe adamış birisidir. Şehrimizin yetiştirdiği çok kıymetli bir isimdir. Kendisi ile uzun yıllardır tanışıyoruz ve birlikte birçok çalışmaya imza atma fırsatını bulduk. Şehrimizin kültür hazinesine, Belediyemiz tarafından basımı yapılan birçok eserle katkıda bulunduk. Belediyemizin kültür danışmanı olarak da aktif şekilde görevini sürdürmektedir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada kendisinin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz. Kendisine verilen 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülü bizleri gerçekten gururlandırmış ve mutlu etmiştir. Hocamızın bu alandaki gayretini bizler biliyoruz ancak ülkemiz genelinde, hatta Türk devletleri nezdinde bu çalışmaların takdir edilmesi, beğeniyle ve ilgiyle takip edilmesi gerçekten önemli. Ben hocamızla birlikte, hocamızın bu çalışmalarını destekleyen ve ödüllendiren Türk Devletleri Teşkilatı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na teşekkür ediyorum. Şehrimize, ülkemize ve Türk dünyasına hizmetlerinin artarak devam etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Oluşturma Tarihi :29 Eylül, 2022

Okunma Sayısı : 929